فضای عمومی

یک فضای عمومی چیزی غیر از یک محیط یا مفصل­بندی محیط­ها است. فضای عمومی وقتی وجود دارد که بتواند رابطه تعادل میان یک هویت جمعی (اجتماعی یا فرهنگی) و یک سرزمین را به هم بزند. یک شهر بزرگ وقتی یک آزمایشگاه معاشرت به حساب می­آید که از اندام شهری چیز خیلی خاص بسازد از پر و خالی، چونان اسفنجی که جریان­ها را جذب و دفع می­کند و دایما حدود حفره­اش را تغییر می­دهد. بنابراین یک فضای عمومی با مرکزیت­اش قابل تعریف نیست، برعکس دوری از مرکزش را می­توان از مشخصاتش دانست. فضای عمومی با کارکرد حصارزدایی­اش تعریف می­شود.

فضای عمومی هیچ جایی را اختصاص نمی­دهد؛ اگر می­توان در آن تصرفی کرد، این تملک و تصرف جزئی است. فضای عمومی تغییر ماهیت یافته است، به یک قرارگاه (سایت) مبدل می­شود، اصطلاحی نمادین برای بیان رابطه­ای با فضا یا سرزمینی خصوصی­شده.

تنها صفتی که برای تعریف فضای عمومی بیش از همه مناسب است، دسترس بودن آن است. این قابل دسترس بودن کاربردها را توصیف و اثرات تبعیض را بیان می­کند ولی فضای عمومی نه کاملا اختصاصی می­شود و نه تصاحب­شدنی است. بنابراین، یک فضای عمومی فضایی است که مزاحم یا متجاوز را می­پذیرد، هرچند که هنوز جایگاهش را نیافته است و هنوز آزادی رفت و آمدش را واگذار نکرده است.

(ایزاک ژوزف، عابر محترم، 1984)

------------------------------------------

حواشی بی­ربط!

ـ تقویت یا تضعیف نظام­هایِ مرتجع، توتالیتر و آدمکش، نه تنها هیچ و هیچ ارتباطی با مطلب بالا ندارد حتی نمی­تواند موضوع بحث، شناخت، پرسش یا گفتگو قرار گیرد! لطفا از خودمان تحلیل، تفسیر، راهکار، رویه، رویکرد و مانند اینها نتراشیم! که معماری ربطی به اینها ندارد!

بازهم مثل همیشه باید تاکید کرد که البته و صد البته معماران هیچ مسئولیتی در شناخت این بعد یا محتوا از شهر و فضا نداشته و ندارند و حتی برایشان افت دارد. (دوستی می­گفت: البته بعضی از شما معماران شعارش را می­دهید که شهر یک مساله اجتماعی و سیاسی (هم) هست، اما در عمل مثلا یک نوار موبیوسِ یک کیلومتری را تا می­کنید، تِلپ می­چپانید روی یک بافت شهری تا نگویند فلانی خط کشیدن بلد نیست...!)

ـ لازم به ذکر نیست که از مصادیق بارز نظام­های غیردموکراتیک، مرتجع و توتالیتر می توان به اسرائیلِ غاصب، ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا، استرالیا، کانادا و همین طور 180 مملکت دیگر از صد و نود و خورده ای دیگر از ممالک دنیا، اشاره کرد!

ـ از کشورهای دموکراتیک می­توان به یمن، عربستان سعودی، سوریه، ونزوئلا، لیبی، لبنان (البته منظور از لبنان، همان حزب­الله است)، زیمبابوه و البته در راس همه اینها به ایران عزیزمان اشاره کرد! 

 

/ 4 نظر / 58 بازدید
نسرين

با سلام.وبلاگ ازدواج موفق با هدف استفاده از تجربیات افراد بنا شده است لذا امیدوارم با نظرات ارزشمند خود یاریگر این وبلاگ باشید. با تشکر و با آرزوی موفقیت برای شما

سعادتی

برای ما یک فضای عمومی جایی است که می شود کسانی را برای عبرت دیگران به جوخه اعدام سپرد یک فضای عمومی که چهار طرفش دوربین کار گذاشته شده است ! فضایی که شهروند باید مثل یک بز گر گرفته با شرمندگی تمام از کناره های دیوار های آن عبور کند مبادا گربه شاخش بزند ولی خودمانیم اینجا شهروند کجا بود

http://www.youtube.com/watch?v=geQG0ptFaS0