پدیده بلاگ­نویسی و شناختِ نگرش­های ایرانیان

آمار دقیقی از تعداد بلاگ­های ایرانی در دسترس نیست اما تخمین زده می­شود حدود 80 تا 100 هزار بلاگ ایرانی بر روی شبکه اینترنت وجود داشته باشد.

علی­رغم محدودیت­های حاکم، تعداد بلاگ­های ایرانی به سرعت رو به افزایش است اما در خصوص «کیفیت» و میزان «تاثیرگذاری» آن­ها تردیدها و پرسش­های بسیاری وجود دارد. پاسخ به این پرسش­ها چندان ساده نیست اما دستِ کم می­توان با یک حساب سرانگشتی دیدگاه واقع­بینانه­تری به پدیده بلاگ در ایران پیدا کرد.

اگر با اغماض، هر بلاگ را انعکاسِ نگرش­ها، دغدغه­ها و فعالیت­هایِ نویسنده آن بلاگ فرض کنیم، به افکار  100 هزار نفر از ایرانیان دسترسی خواهیم داشت که برابر با پانزده صدمِ درصد جمعیت ایران است.

اگر تمامی 100 هزار بلاگِ موجود به طور منظم به روز شوند و روزانه به طور متوسط 10 بازدیدکننده داشته باشند و تمامی بازدیدکنندگان هم در بحث­ها به طور موثر شرکت ­کنند، جمعا به نگرش­های یک میلیون نفر دسترسی خواهیم داشت که معادل یک و نیم درصد از جمعیت ایران است. حتی اگر تعداد بازدیدکنندگان فعال و مشارکت­کننده را 5 برابر کنیم (یعنی 50 نفر برای هر بلاگ) به عدد 5 میلیون نفر خواهیم رسید که برابر با هفت و نیم درصد جمعیت ایران است.

بسیار بعید به نظر می­رسد که تمامی این 100 هزار بلاگ به طور منظم به روز شوند، بازدیدکنندگان دایمی و فعال داشته باشند، به اصول اولیه نوشتاری آشنا باشند، خودسانسوری نکنند، در لفافه ننویسند، مبهم­گویی نکنند، دروغ ننویسند، تحریف نکنند، غرض نورزند و دچار بسیاری از آسیب­های اجتماعی که امروزه گرفتارشان هستیم، نباشند. علاوه بر همه این­ها نارسایی­های کیفی و کمی دسترسیِ همگانی به اینترنت، فیلترینگ و پیامدهای آزادانه نوشتن را هم نباید فراموش کرد.

به نظر می­رسد اگر از اعداد و فرض­های مبالغه­آمیز صرف نظر کنیم، بلاگ­های ایرانی حتی نمی­توانند معرف نگرش­ها، عقاید، دغدغه­ها و فعالیت­های بیش از یک درصد جامعه ­باشند. حال اگر به عنوان یک ناظر، اختصاصا بخواهیم نگرش­ها و رویکرد­های سیاسی و اجتماعی ایرانیان را از طریق بلاگ­ها دنبال کنیم، در خوشبینانه­ترین حالت حتی به نیم درصد افراد جامعه هم دسترسی نخواهیم داشت.

بی­تردید در شرایط امروزِ ایران، پدیده رو به رشد بلاگ­نویسی، موضوعی قابل توجه و بررسی است اما به ویژه در خصوص مسایل سیاسی و اجتماعیِ روز، واقع­بینانه نیست که نگرش­های ایرانیان بر اساسِ یک روزنه نیم درصدیِ نامطمئن، «شناسایی» یا «ارزیابی» شود. برای آن دسته از ناظرانِ مسائل سیاسی و اجتماعی که به دنبال «شناختِ» واقع­بینانه نگرش­های ایرانیان هستند، بلاگ­ها علاوه بر آنکه نمی­توانند ابزاری مطمئن، قابل اتکا و فراگیر محسوب شوند، حتی ممکن است گمراه­کننده نیز باشند.


/ 16 نظر / 29 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احمدی نزاد

خاک بر سر مردم دارن جون میدن شما به فکر چرت وپرت گفتن در باره وبلاگ هستین.

احمدی نزاد

وبلاگر بی غیرت خجالت خجالت

سلیمانی

درود ؛ شما با افتخار به شرکت در ضیافت دوازدهم با موضوع "نمادگرایی در معماری " دعوت می شوید. با سپاس

سلام بختیار جان چطوری . کامنتی که با نام کوچه است خیلی واضح جعل شده و از کوچه صلح (علی) نیست . لطفا ip را چک کن. هر جا که هستی شاد باشی.[ماچ]

ببین این بی شرفها نوکر اینترنتی هم دارن که جنگ روانی سایبری درس کنن.

کوچه صلح

[گل] من هم همینطور بختیار جان. شدیدا مشتاق دیدارتم.[گل]

مریم

با سلام و تشكر از همراهي شما بر اساس نظر سنجي انجام شده موضوع چهاردهمين ضيافت وبلاگ نويسان معماري ايران "ارتباط متقابل فضا و زمان در معماري-Relationship between space and time in Architecture" تعيين گرديد.توضيحات كاملتر راجع به نتيجه نظر سنجي و اعلام موضوع نهايي ضيافت در وب معماري ايران ارائه شده است. طبق برنامه ضيافت تاريخ ارسال آثار از 5 مهر ماه تا 15 آبان ماه 88 مي باشد. با همراهي خود گرما بخش جمع معمارانه اين ضيافت باشيد. منتظر حضور شما هستيم. وب معماري ايران-مريم info@maryart.ir www.maryart.ir www.maryart.blogfa.com

امین شهامی پور

با سلام از تمامی شما دوستان عزیز خواهشمندیم در نظر سنجی 16 امین دوره ضیافتهای وبلاگهای معماری ایران با موضوی رویکردی به طبیعت شرکت کنید با تشکر امین شهامی پور